Detektyw

Jak sprawdzić czy detektyw posiada odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu ?

Wszystkie odpowiedzi

Tak naprawdę nie ma łatwego sposobu na pełną weryfikację danego detektywa. To, co można a nawet warto zrobić opisujemy poniżej.
W pierwszej kolejności poproś detektywa o okazanie legitymacji, jeśli sam tego nie zrobił. Do ewentualnej weryfikacji warto spisać sobie imię i nazwisko, numer legitymacji oraz co może być istotne informację o tym, z jakiego miasta Komendant Wojewódzki wystawił dokument.
Niestety nie ma prostej metody na zweryfikowanie czy taki dokument jest prawdziwy lub co gorsza nie został danemu detektywowi odebrany. Informację o tym uzyskać można jedynie we właściwej komendzie wojewódzkiej, która wystawiła dany dokument bądź poprzez MSWiA
Kolejną sprawą jest weryfikacja biura detektywistycznego, którego właścicielem bądź pracownikiem jest detektyw z usług, którego chcemy skorzystać. Aby sprawdzić dane biuro detektywistyczne należy wejść na stronę MSWiA( https://www.gov.pl/web/mswia/rejestr-przedsiebiorcow-wykonujacych-dzialalnosc-regulowana-w-zakresie-uslug-detektywistycznych4) i dokonać weryfikacji poprzez NIP, nazwę firmy bądź np. numer RD.
Legalnie działające biuro detektywistyczne powinno mieć aktywny status w powyższym rejestrze. Inną kwestią jest oczywiście weryfikacja czy dany detektyw jest rzeczywiście właścicielem bądź pracownikiem sprawdzanego biura detektywistycznego.
Ostatnim wymogiem do legalnego prowadzenia działalności detektywistycznej jest posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia.
0